Výživové odporúčania

Zo skúsenosti vieme, že väčšina psov pri neobmedzenom kŕmení nepozná mieru. Nižšie uvedená tabuľka preto uvádza priemerné odporúčané množstvá. Pri každom odporúčaní vždy platí: Kŕmte zrakom, pretože každý pes je iný. Dobrým východiskovým bodom je to, že psie rebrá by ste mali cítiť, ale nemali by ste ich vidieť (pri hladkosrstých plemenách). Nikdy však neprekročte odporúčanú dávku o viac ako 25 %. Súvisí to so skutočnosťou, že psie črevá sú krátke (v porovnaní s črevami človeka sú 7-krát kratšie). Ak podávate psovi veľké množstvo krmiva, môže sa stať, že v dôsledku tlaku v črevách nebude dobre fungovať vstrebávanie a pes môže začať chudnúť. Dbajte na to, aby mal pes vždy neobmedzený prístup k čerstvej pitnej vode!

Rastová fáza 1: (šteňatá do veku približne 3 mesiacov)

Približne do veku 3 mesiacov sa šteňa vyvíja veľmi rýchlo. Mimoriadne dôležité je, aby ste dobrou výživou položili pevné základy pre ďalší vývoj vášho psa.

„Bez dobrej črevnej mikroflóry nie je dobré zdravie“ znie slogan, ktorý je podľa našich skúseností čoraz dôležitejší. Často pozorujeme u psov hnačky a iné črevné problémy (a nielen u šteniat) v dôsledku nedostatočnej črevnej mikroflóry. O nedostatočnej črevnej mikroflóre hovoríme, ak v čreve nie je prítomné dostatočné množstvo rozličných kolónií baktérií. V tom prípade sa potrava nedostatočne rozkladá a dochádza k hnilobným a kvasným procesom v hrubom čreve, ktoré spôsobujú hnačku.

Preto je prvoradou požiadavkou vybudovať vášmu šteňaťu stabilnú črevnú mikroflóru vo veľmi skorom štádiu.

Pri budovaní správnej črevnej mikroflóry treba myslieť najmä na tieto 3 skutočnosti!

1.      Šteňatá sa rodia bez akejkoľvek črevnej mikroflóry.

2.      Vo fáze šteňaťa sa musí táto mikroflóra vytvoriť prostredníctvom prijímania „dobrých“ baktérií.

3.      Suché krmivo (aj krmivo Farm Food HE) je zásadne sterilné, takže nevytvára žiadnu črevnú mikroflóru.

Vychádzajúc z vyššie uvedených skutočností dávame už mnoho rokov štandardné odporúčanie ohľadne výživy šteniat. Konkrétne, okrem poskytovania živín by malo byť krmivo pre šteňatá zamerané predovšetkým na vytváranie stabilnej črevnej mikroflóry. Čoraz viac chovateľov sa riadi našou radou, nedá na ňu dopustiť a odovzdáva ju ďalej kupcomsvojich šteniat.

V prípade potreby (napríklad ak nemá suka mlieko, alebo ak ho má nedostatok) podávajte mlieko pre šteňatá Farm Food No. 1. Zistilo sa, že toto patentované umelé mlieko, vyrobené z plnotučného kozieho mlieka, je najlepšou náhradou materského mlieka.

Od 3 až 4 týždňov môžete začať s prikrmovaním šteniat. Až na výnimky sa neodporúča podávanie kaše (myslite na to, že ani v prírode sa nevyskytujú žiadne „rybníčky plné kaše“).

Najmä pre šteňatá je dôležité, aby im prvé tuhé krmivo neposkytovalo len živiny, ale im zároveň pomáhalo vytvárať zdravú a vyváženú črevnú mikroflóru.

Preto odporúčame podávať šteňatám počas prvých týždňov popri materskom mlieku iba čerstvé mäso Farm Food Fresh. Odporúča sa začať s hovädzím mäsom Farm Food Fresh Rundvlees Compleet a keď šteňatá dosiahnu vek 5 týždňov, postupne prechádzať na krmivo Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet.

Vo veku 6 až 8 týždňov môžete postupne prejsť na krmivo Farm Food HE. Počas týchto 2 týždňov postupne znižujte množstvo kompletného krmiva z čerstvého mäsa a podávajte čoraz viac krmiva Farm Food HE (rozdeleného najmenej do 5 porcií za deň).

Kupcom svojich šteniat poskytnite nasledujúce výživové odporúčanie, ak sú šteňatá z vrhu kŕmené krmivom Farm Food Fresh a HE: Od 8 týždňov do 8 mesiacov nahrádzajte počas 2 dní za týždeň krmivo Farm Food HE krmivom Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Občas môžete do granúl zamiešať aj trochu Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Tak pokračujete vo vytváraní stabilnej črevnej mikroflóry (50 gramov krmiva Farm Food HE zodpovedá približne 100 gramom krmiva Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet).

Kupcom svojich šteniat poskytnite nasledujúce výživové odporúčanie, ak sú šteňatá z vrhu kŕmené krmivom Farm Food Fresh a HE: Od 8 týždňov do 8 mesiacov nahrádzajte počas 2 dní za týždeň krmivo Farm Food HE krmivom Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Občas môžete do granúl zamiešať aj trochu Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Tak pokračujete vo vytváraní stabilnej črevnej mikroflóry (50 gramov krmiva Farm Food HE zodpovedá približne 100 gramom krmiva Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet).

Príchod k novému majiteľovi

Šteňatá, ktoré prichádzajú k novému majiteľovi, musia zvládnuť veľa. Sú pod veľkým stresom v dôsledku straty svojej matky a súrodencov, nového prostredia s cudzími vôňami a zvukmi, novej „svorky“ atď. Stres má veľký vplyv na trávenie. Preto sa odporúča, aby sa s tým počítalo a šteňa sa počas prvých dní kŕmilo „obozretne“.

Keďže sa črevná mikroflóra šteňaťa ešte len (ďalej) vytvára, je dôležité začať najskôr s čerstvým mäsom Farm Food Fresh (alebo s ním pokračovať). Ak vaše šteňa nedostávalo u chovateľa čerstvé mäso Farm Food Fresh, najlepšie urobíte, ak ho budete 2 týždne kŕmiť len krmivom Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Potom môžete zmiešať krmivo Farm Food HE s Farm Food Fresh. Ďalšie dva týždne znižujte množstvo čerstvého mäsa a zvyšujte množstvo krmiva Farm Food HE (50 gramov granúl zodpovedá 100 gramom čerstvého mäsa). Po mesiaci môžete podávať krmivo Farm Food HE 5 dní v týždni. Okrem krmiva Farm Food HE odporúčame podávať 2 dni v týždni aj Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet, aby sa ďalej vytvárala a udržiavala zdravá mikroflóra.

Rastová fáza 2: (do veku 7 až 8 mesiacov)

De meeste pups hebben aan het eind van deze periode driekwart van het volwassen gewicht bereikt. U geeft 5 dagen per week Farm Food HE en de overige 2 dagen Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet (of elke dag een beetje Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet door de brokken). De voeding wordt over 3 tot 4 maaltijden per dag verdeeld.

Rastová fáza 3: (do dospelého veku, približne 18 až 24 mesiacov)

Väčšina šteniat dosiahne na konci tohto obdobia tri štvrtiny svojej dospelej hmotnosti. Počas 5 dní v týždni podávajte krmivo Farm Food HE a zvyšné 2 dni Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet (alebo každý deň trochu Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet zmiešaného s granulami). Krmivo rozdeľte na 3 až 4 porcie za deň.

V tomto období musíme počítať so skutočnosťou, že s vyšším vekom sa znižuje nutričná potreba na kilogram telesnej hmotnosti, takže v tejto rastovej fáze sa denná nutričná potreba takmer nemení. V závislosti na aktivite vášho psa (alebo pána) je denné množstvo v tomto období približne rovnaké ako množstvo, ktoré bude váš pes dostávať v dospelosti.

Dospelé a/alebo pracovné psy

Denné potrebné množstvo krmiva Farm Food HE veľmi závisí od aktivity psa. Niektoré psy majú tendenciu jesť v striedavých množstvách, pričom niektoré dni jedia viac, ako skutočne potrebujú a ďalšie dni jedia menej. Ide o prirodzený spôsob stravovania sa, ktorý vám nemusí robiť starosti, pokiaľ pes nechudne; v tom prípade môže byť chorý. Na základe kondície psa určite, koľko krmiva za deň dostane. Prostredníctvom „kŕmenia očami“ môžete posúdiť, aké množstvo krmiva váš pes priemerne denne potrebuje. Denné množstvo krmiva sa rozdelí na dve porcie. Zároveň odporúčame, aby ste pre udržanie dobrej črevnej mikroflóry zaviedli aj svojmu dospelému psovi jeden deň v týždni, kedy bude dostávať iba čerstvé mäso (Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet).

Gravidné a dojčiace sučky

Počas prvých 5 týždňov gravidity nepotrebuje sučka väčšie množstvo krmiva. Od 6. týždňa gravidity môžete postupne zväčšovať porcie až do približne 1,5 násobku pôvodného množstva.

Dojčiace sučky potrebujú naozaj veľké množstvo potravy, dvoj- až trojnásobok pôvodnej dávky. Rozdeľte toto množstvo krmiva na niekoľko (2 až 4) porcií denne a gravidným aj dojčiacim sučkám pridávajte pravidelne (najlepšie do každého jedla) trochu Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. K tejto kompletnej strave nepridávajte nič iné, ani vápnik, ani žiadne potravinové doplnky a podobne. Prípadne môžete sučku aj šteňatá dokrmovať mliekom pre šteňatá Farm Food No. 1 vyrobeným z plnotučného kozieho mlieka.

Zo skúseností vieme, že gravidné sučky majú posledný týždeň gravidity ťažkosti s prijímaním potrebného množstva krmiva Farm Food HE. V tom prípade môžete podávať sučke viackrát denne len Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet, a to aj počas prvých pár dní laktácie.

Seniori

Keďže starší psi so zvyšujúcim sa vekom potrebujú čoraz menej krmiva, znamená to, že okrem menšieho množstva energie prijmú za deň okrem iného aj menej bielkovín. Keď sa potom, ako sa to často stáva v prípade takzvaných „špeciálnych chovateľov“, obsah bielkovín ešte aj dodatočne zníži, hrozí nebezpečenstvo, že pes bude mať príliš málo aminokyselín na udržanie zdravej obranyschopnosti a imunity. Preto musia aj seniori dostávať normálne krmivo Farm Food HE. Obsah aminokyselín v krmive Farm Food HE je taký, že aj staršie psy zostanú v špičkovej kondícii. Má to svoje opodstatnenie, že často vidíme, ako seniorom, ktorí dostanú krmivo Farm Food HE prvýkrát vo vyššom veku, začne „ich druhá mladosť“.

Špeciálnu pozornosť si zaslúži aj črevná mikroflóra staršieho psa. V čím lepšom stave sa udržiava prostredníctvom takzvaných dní čerstvého mäsa, tým lepšiu obranyschopnosť bude pes mať.

Osobitná pozornosť po odčervení vášho psa

Črevo aj črevnú mikroflóru môže vážne poškodiť infekcia spôsobená červami a zanechať rozsiahle následky. Červy v stolici nie sú vždy viditeľné. Larvy červov sa môžu rozšíriť po celom tele. Svojho psa preto musíte pravidelne odčervovať. Správne odčervovacie prostriedky a schémy získate v chovateľských potrebách alebo u veterinárneho lekára. Je však dôležité, aby ste občas zmenili značku odčervovacieho prostriedku (s inou účinnou látkou), a predišli tak vzniku rezistencie na liek.

Keďže prípadná infekcia spôsobená začervením môže mať negatívny vplyv aj na črevnú mikroflóru vášho psa, odporúčame, aby ste po odčervení psovi na niekoľko dní nasadili kúru na opätovné vytvorenie mikroflóry založenú na čerstvom mäse Farm Food Fresh.

Farm Food HE & čerstvé produkty