Sacharidy v krmive pre psy.

Pravidelne sa negatívne píše o všetkých druhoch zdrojov sacharidov v krmive pre psy (predovšetkým o všetkých druhoch pšenice a kukurice). Sú tieto tvrdenia pravdivé alebo sa presadili len opakovaním? Alebo snáď pramenia z reklamy a propagácie a existujú ľudia, ktorí ich vymysleli, aby sa pokúsili priviesť čitateľov na nesprávnu cestu?

Pôvodná potrava.

Potrava psích predkov, vlkov, bola veľmi rozmanitá. Vyskytovali sa bylinožravce, mohli loviť malé hlodavce, živiť sa zdochlinami, výkalmi (exkrementy pasúcich sa zvierat, ako sú kone) a tak ďalej. Vlastne všetky tieto druhy potravy boli odvodené od konzumentov rastlín a semien. Semená zväčša pochádzajú z rôznych druhov tráv. Všeobecný názov pre tieto semená tráv je zrno. (http://en.wikipedia.org/wiki/grain).

Je všeobecne známe, že keď vlci zabijú veľké pasúce sa zviera, najskôr zožerú obsah žalúdka vrátane čiastočne strávených rastlín a semien. Ak napríklad ulovia myš alebo lemíka, zožerú celé zviera vrátane žalúdka a obsahu čriev.

Možno teda skonštatovať, že časť potravy pozostávala/pozostáva zo sacharidov (čiastočne strávených rastlín a semien). Sacharidy sú presne ako bielkoviny a tuky dôležitou súčasťou potravy vlkov, a teda aj potravy našich psov.

Farm-Food - Ancient-Pharaoh-and-his-Canis-Lupus-Familiaris-Dog-hunting-together.png Keďže predkovia našich psov čoraz viac vyhľadávali potravu v ľudských sídlach (kočovné kmene, lovci a zberači), pomaly sa prispôsobili krmivu s väčším obsahom škrobu a menším množstvom mäsa. V nedávnom genetickom výskume sa zistilo, že vlky a psy odlišne trávia škrob.

Tento genetický výskum je opísaný v časopiseNature z 23. januára 2013 v článku s názvom: „Genomický podpis domestikácie psov odhaľuje prispôsobenie sa potrave bohatej na škrob“.

The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet”.

(Ability to digest human foods important in domestication of dogs)

V procese domestikácie sa tráviaca sústava predkov psov začala pomaly prispôsobovať tráveniu škrobu, pretože sa podobne ako ľudia často museli uspokojiť prevažne s chlebom a obilnou kašou. Semená mohli ľudia skladovať veľmi ľahko. Preto veľká časť potravy prvých psov pozostávala zo sacharidov v semenách.

Sacharidy sa premieňajú na glukózu, ktorá je nevyhnutná pre telesné funkcie psa.

U kotných a dojčiacich súk je dokonca životne dôležité, aby potrava obsahovala určité množstvo sacharidov. Ak suka prijíma príliš málo sacharidov počas kotnosti a dojčenia, novo narodené šteňatá majú malú šancu na prežitie.

Z uvedeného je zrejmé, že od prvopočiatku predstavujú semená (t. j. zrno) významnú súčasť potravy vlkov, a ešte viac to platí pre potravu predkov psov.

Prečo sú teda niektorí ľudia tak veľmi proti zrnu v krmive pre psov?

Skôr v texte boli niekoľkokrát spomenuté „čiastočne strávené rastliny a semená“. Ak škrob v semenách (zrne) nie je dostatočne predtrávený, sacharidy (v dôsledku krátkych čriev psov) nie sú dostatočne stráviteľné v krátkom čreve a prichádzajú surové (ako škrob) do hrubého čreva. Dochádza tu ku kvaseniu, ktoré spôsobuje tvorbu plynov a hnačku. Vo voľnej prírode sú semená v skutočnosti predtrávené vďaka enzýmom a baktériám v tráviacom trakte (žalúdok a črevá) koristi.

Keď sa surové zrno (a ďalšie plodiny s obsahom škrobu, ako sú korene a hľuzy) používajú v krmive pre psy, musia byť preto „predtrávené“, inými slovami povedané, škrob sa musí „otvoriť“, aby boli sacharidy dostupné na ďalšie trávenie v črevách psa. Dokonca aj u ľudí, ktorých črevá sú v porovnaní so psími sedemkrát dlhšie, je trávenie koreňov, surového zrna a hľúz (napr. zemiakov) nemožné alebo náročné a spôsobuje tvorbu plynu, črevné kŕče a vodnatú stolicu.

Toto „otváranie“ alebo „odomykanie“ škrobu sa deje pri zahrievaní produktu (varenie) počas určitej doby.

Keďže toto odomykanie je nedostatočné, najmä pri lisovaní (chrumkavé granule, ktoré zostávajú plávať na vode), vzhľadom na príliš krátku dobu zahrievania vznikajú tráviace problémy a v konečnom dôsledku črevné ťažkosti.

Pre tieto problémy majú ľudia sklon vnímať všetko krmivo s obsahom zrna v rovnako zlom svetle. Keď je však zrno (ryža, kukurica, pšenica a cirok) správne odomknuté, je hodnotným zdrojom dôležitých živín.

Ďalší dôvod, prečo ľudia hovoria negatívne o zrne je výskyt alergie na lepok. Alergiu na lepok (celiakiu) môže spôsobovať len zrno, ktoré obsahuje látku gliadín, napr. pšenica, ale u psov sa vyskytuje menej, ako sa všeobecne hovorí. Črevné problémy opísané vyššie sú často spôsobené neúplným odomknutím zrna, pričom sa interpretujú ako „alergia na lepok“. Kukurica, ryža a cirok neobsahujú žiadny gliadín.

V skratke:

  1. Zrno (semená) je súčasťou potravy vlkov vo voľnej prírode, ktorí sú predkami psov.
  2. Vo výskume (koniec roka 2012, začiatok roka 2013) sa zistilo, že tráviaci trakt predkov našich psov sa prispôsobil počas domestikácie druhu krmiva, ktoré obsahovalo viac škrobu a menej mäsa.
  3. Psy potrebujú sacharidy.
  4. Zrno (všetkých druhov) je vynikajúcim zdrojom sacharidov.
  5. Zrno musí byť úplne „odomknuté“, inak je receptom na problémy.
  6. Farm Food používa len zrno, ktoré bolo vopred správne odomknuté (kukurica, pšenica, ryža a cirok).
  7. Kukurica, ryža a cirok neobsahujú žiadny gliadín, takže nemôžu spôsobovať „alergiu na lepok“.
  8. Povery o tom, že zrno je zlé, sa nezakladajú na faktoch, práve naopak!

Marec 2013

Gerrit de Weerd, B.Sc.