Prečo nie je vhodné pridávať kostnú múčku ako zdroj vápnika/fosforu?

Veľký obsah fosforu je obsiahnutý v samotnom mäse a hoci je kostná múčka ako zdroj vápnika finančne výhodná, v záujme dlhodobého zdravia psov sme zvolili zmes anorganického vápnika a fosforu. Vďaka tomu je zabezpečená rovnováha a vstrebávanie vápnika a fosforu v potrave, v dôsledku čoho sú minerály biologicky dostupné v súlade s dennou potrebou šteniat aj dospelých psov.

Rovnováha vápnika a fosforu v kostiach sa vždy určuje ťažko a ešte zložitejšie je to v prípade kostnej múčky pridanej do krmiva. To, že vlky nehryzú, neobhrýzajú a nejedia kosti, kým nemajú takmer prázdny žalúdok, má svoj dôvod. Vlky obhrýzajú kosti po jedle a nikdy nie počas jedla.

Na uvoľnenie vápnika z kostí musí byť hladina pH (hodnota kyslosti) v žalúdku nízka do takej miery, aby sa vápnik z kostí rozpustil v žalúdočnej šťave. Až potom sa vápnik (a fosfor) vstrebe v črevách a je využiteľný v rámci metabolizmu.

Keď je žalúdok naplnený potravou, hladina pH je vysoká do takej miery, že vápnik z kostí sa rozpustí len nekompletne alebo vôbec, v dôsledku čoho nie je zaručená dostupnosť vápnika a fosforu z tohto zdroja.

Preto sme sa rozhodli nepoužívať v krmive Farm Food kostnú múčku. Potrava je predsa hlavný, každodenne sa opakujúci faktor ovplyvňujúci zdravie vášho psa.

Občasné podanie kosti zo surovej kože Farm Food alebo parohov Farm Food (vyrobené z prírodných zhodených parohov jeleňa lesného) je v poriadku, avšak až po nakŕmení.