Prečo nepoužívame ako prísadu cícer či sladké zemiaky?

Cícer a iné strukoviny, takže aj sójové bôby, obsahujú dve veľmi negatívne látky, menovite:

Antigény.

Antigén je molekula, ktorá je schopná vyvolať reakciu imunitného systému, pri ktorej sa vytvárajú protilátky. Keď vniknú do tela vírusy a protilátky, organizmus ich rozpozná ako cudzie a spustí sa imunitná reakcia, aby sa telo vyliečilo. Ak molekula, ktorá do tela prenikne, neobsahuje baktériu ani vírus, a teda nie je v skutočnosti škodlivá, nie je imunitná reakcia žiaduca. Avšak ak organizmus nerozpozná molekulu ako neškodnú, spustí sa imunitná reakcia, ktorej výsledkom je alergická reakcia.

Semená strukovín vrátane cíceru, hrachu, ale aj sójových bôbov obsahujú molekuly bielkoviny, ktoré nedokážu enzýmy (trypsín) v čreve rozložiť, sú však také malé, že sa môžu vstrebať do črevnej steny a tam vyvolať imunitnú reakciu, ako je opísané vyššie.

Ak dôjde týmto spôsobom v črevnej stene k viacerým drobným zápalom, existuje riziko vzniku syndrómu deravého čreva so všetkými jeho následkami.

Nestráviteľné cukry, ako sú: rafinóza a stachyóza.

Rafinóza a stachyóza sú nestráviteľné cukry, ktoré hrajú rolu pri ochrane rastlinných buniek, okrem iného proti chladu a suchu. Pri konzumácii niektorých potravín, ako sú sladké zemiaky, fazuľa a hrach môžu rafinóza a stachyóza spôsobovať nadúvanie, pretože uvedené cukry nie sú stráviteľné v tenkom čreve a rozkladajú sa až v hrubom čreve. To spôsobuje vznik plynov (vodík a oxid uhličitý). Predstavte si účinok plného hrnca hrachovej polievky.

Sójový olej však neobsahuje bielkoviny ani cukry, a teda ani antigény či nestráviteľné cukry.